Kanada Konsolosluğu Resmi web sitesi değildir, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

Kanada

Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi vizesi, farklı bir ülkede ikamet izni bulunan veya vatandaşlığına sahip olan kişinin eşinin, çocuklarının veya akrabalarının bulunduğu ülkede yaşayabilmeleri için başvurmaları gereken vize türüdür.

Aile birleşimi vizesi çoğunlukla evlilik yolu ile farklı bir ülkede yaşamaya başlayacak olan kişilerin başvuru yaptıkları vize türü olarak bilinmektedir. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yasal oturum hakkı olan veya vatandaşlığı bulunan kişi hali hazırda evli olduğu eşi ve çocuklarını, akrabalık bağının bulunduğu yakınlarını da bu vize üzerinden bulunduğu ülkeye alabilir.

Bunlarında dışında aile birleşimi vizesi ile ilgili gerekli tüm bilgilere ve aile birleşimi vize şartları hakkında aklınıza takılan tüm sorunların cevaplarına vize merkezimiz üzerinden uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir?

Kanada sınırları içerisinde oturum hakkı veya vatandaşlığı bulunan eş, çocuk, yakın akrabası yanına yerleşerek Kanada’da yaşamak isteyen kişinin başvurması gereken vize türüne Kanada aile birleşimi vizesi denir. Kanada sınırları içerisinde yaşayan kişi üzerinden yapılan bu birleşim için hali hazırda evli olan yada anne-baba, yakın akraba vasıtası ile gerçekleştirilebilirken, diğer yandan evlilik yolu ile de gerçekleştirilebilir.

Aile Birleşimi Vize

Şartları Nelerdir?

Kanada aile birleşimi vizesi diğer vize türlerine göre daha detaylı ve karmaşık şartlara sahip bir vize türüdür. Başvuru için gerekli olan temel şartlar;

Aile bileşimi vizesine, oturum iznine sahip olan veya vatandaşlığı bulunan kişi ile evlilik yolu ile başvurulacağı gibi diğer yandan Kanada sınırları içerisinde ikamet eden anne, baba, çocuk veya akraba üzerinden de başvuru gerçekleştirilebilir.

Ayrıca başvuru sahibine sponsor olacak kişi ile ilgili sponsor şartları da bulunmaktadır. Bunlar;

Aile Birleşimi Vize Başvurusu

Nasıl Yapılır?

Kanada aile birleşimi vizesi başvurusunun yapılabilmesi için izlenebilecek iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan riskli olabilecek bir seçenek olan ve tüm süreci kendinizin yönettiği başvuru şeklidir. Konsolosluk üzerinden alacağınız randevu ile hazırlamanız gereken evrakları tamamladıktan sonra bu evrakların teslimini de kendiniz yaparak başvuru sürecini sonlandırabilirsiniz. Fakat başta da belirttiğimiz üzere bu şekilde yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanma riski oldukça fazladır. Evrak hazırlama aşamasında yaşanabilecek bir kargaşa yada gecikme yüzünden vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen riski en aza indirebilmek adına tavsiye edebileceğimiz diğer bir başvuru şekli ise; vize danışma merkezi üzerinden uzman danışmanlar ile birlikte başlatabileceğiniz başvuru sürecidir. Profesyonel destek alarak yapılan başvurularda özellikle resmi evraklarda olabilecek hata riskinizi en aza indirebilirsiniz. Ayrıca planlı ve sakin yürütülen süreç ile zamandan da ciddi derecede tasarruf edebilirsiniz.

Aile Birleşimi İçin

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada aile birleşimi vizesi başvurunuzu hangi şartlarda yapacağınıza bağlı olarak hazırlamanız gereken evraklar değişiklik gösterecektir.

  • Vize başvuru formu
  • Pasaport
  • Biometrik fotoğraf (2 adet)
  • İkametgâh belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Uçak biletleri
  • Sponsorluk anlaşması
  • Tememl seviyede dil yeterliliği
  • Uluslararası evlilik cüzdanı
  • Kanada’da bulunan kişiye ait pasaport, oturma izni ve kimlik kartı fotokopisi
  • Kanada’da evlilik yapmak için vize başvurusunda bulunacak eşlerin uluslararası doğum kayıt örnekleri
  • Kanada’da yaşayan eş doğuştan Kanada vatandaşı ise doğum belgesi
  • Kanada’da yaşayan eşe ait ikametgâh belgesi
  • Uluslararası evlenme kayıt örneği
  • Kanada’da yaşayan kişinin, yanına gelecek olan eşini maddi olarak finanse edebilecek güçte olduğunu kanıtlayan belgeler
  • Başvuru sahibin çocukları var ise; doğum belgeleri, kimlik kartları ve Kanada’da ikamet eden kişinin çocuklar üzerinde velayet hakkı olması durumunda bunu kanıtlar nitelikteki belgeler

  Belirtilen bu evraklar dışında, resmi makamlar gerekli gördüğü hallerde farklı belgeler isteyebilirler. Bu sebeple evrak işlemlerinizin tamamen bittiğine emin olmadan evrak teslimi yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu karmaşık süreci vize merkezimiz ile iletişime geçerek uzman danışmanlar eşliğinde sorunsuz ve kolayca sonlandırabilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi ile

Sahip Olunan Haklar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesi ile Kanada’da belli haklara sahip olacaksınız. Bu haklar;

Aile Birleşimi Vizesi

Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurularında sık sorulan diğer bir soru, başvuruların sonuçlanma süresi ile ilgilidir. Başvuru evraklarınızda herhangi bir sorun olmaması durumunda Kanada aile birleşimi vizeniz 12 ay içerisinde sonuçlanacaktır. Resmi makamların yoğunluğu ve tatil günlerinin bu süreyi etkileyeceğini unutmamalısınız.

Aile Birleşimi Vize İşlemlerinde

Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Vize başvurularınızda evrak hazırlama aşamasında ve sözlü mülakatlarda telaş yapmamanız çok önemlidir. Paniğe kapılmanız halinde yaşanacak sorunlar başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Olumsuz sonuçlanmış başvuru ise, zaman kaybı ve maddi zarar anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durumda başvurunuz için ödemiş olduğunuz ücretleri geri alma hakkınız bulunmamaktadır. Bunun dışında başvurunuzu vize merkezi üzerinden ek hizmet alarak yaptıysanız, almış olduğunuz ek hizmetleri için ödenen ücretleri de geri alma şansınızın olmadığını belirtmek isteriz.

Böyle bir durum ile karşılaşan başvuru sahipleri maalesef yeniden yapacakları aile birleşimi vize başvurusunda aynı ücretleri tekrar ödemek zorunda kalacaklardır. Bu sebeple, Kanada aile birleşimi vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususları sizler için listeledik.

Belirtmiş olduğumuz maddelere dikkat edilmesi durumunda, başvurunuzun olumsuz sonuçlanma riskini en aza indirmiş olacaksınız. Ayrıca vize danışma merkezimiz üzerinden uzman danışmanlarımız ile beraber yapacağını başvurularda, zamanı olumlu kullanarak işlemlerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Birleşimi Vize

2022 Ücreti Nedir?

Kanada aile birleşimi vize ücretleri farklı sebeplerden dolayı değişiklik gösterebilir. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar size doğru ve güncel ücretleri yansıtmayabilir. Bunun diğer sebebi görmüş olduğunuz ücretlerin bazılarında vize merkezi ek hizmet ücretleri eklenmiş bir şekilde yazılmasıdır.

Kanada aile birleşimi vize ücreti web sitemizde yer alan Kanada vize ücretleri sayfasından kontrol edilebileceği gibi güncel vize ücretleri ve gerekli belgelerden haberdar olmak için profesyonel danışmanlık desteği veren uzman ekibimizden herhangi bir ücret ödemeden bilgi alarak başvuru sürecinizi daha kolay yönetebilirsiniz.

Web sitemizin bu sayfasında sizlere vize başvuru sürecinizde aile birleşimi vizesi işlemlerinizi yaparken aklınıza takılabilecek;


Aile birleşimi vizesi nedir?
Aile birleşimi vize şartları nelerdir?
Aile birleşimi vize başvurusunu nasıl yaparım?
Aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar nelerdir?
Aile birleşimi vizesi ile hangi haklara sahip olabilirim?
Aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?
Aile birleşimi vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Aile birleşimi vize ücretleri nedir?

gibi sorularınızın cevaplarını vermeye çalıştık. Bu bilgilerin haricinde vize merkezimizle iletişime geçerek konusunda uzman vize danışmanlarımızdan güncel ve detaylı bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Kanada

Elektronik Vize

Online Vize başvurularında uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve kapıda vize alınan ülkelerde havaalanlarında oluşan uzun kuyruklara alternatif olarak uygulanmaya başlanan türdür E-vize. Bu vize türüne internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha çok turistik ve ticari geziler için verilen e-vize / elektronik vize, diğer vize türleri için uygulanmamaktadır.
Kanada elektronik vize veren ülkeler arasında bulunmamaktadır. Kanada hükümetinin e-vize ile ilgili çalışmaları olması durumunda, sizlere en güncel bilgileri yine sayfamızda vereceğiz.