Kanada Konsolosluğu Resmi web sitesi değildir, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

Kanada Vizesi

Sık Sorulan Sorular

Kanada vize şartları nelerdir ?

Kanada vize şartları almak istediğiniz vize türüne göre farklılık göstermektedir. Fakat tüm vizeler için temel şartlar şu şekilde sıralayabiliriz; Sağlık Sigortası, Kanada’da kalınacak yer ile ilgili ikametgah belgesi yada otel rezervasyonları, vize başvurusunda bulunan kişinin adli sicil kaydının bulunmaması, Kanada hükümeti tarafından istenen maddi yeterlilik belgesi, başvurulacak vize türüne göre Kanada’da ikamet eden kişiden alınmış davetiye

Kanada’ya vize almak zor mu ?

Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş ve konsolosluk tarafından talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması başvuru süreciniz için çok önemlidir. Bunun yanı sıra Türkiye’de düzenli bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa seyahat süresince sizi finanse edecek kişiden belge almanız gerekmektedir. Bu ana unsurları hatasız yerine getiren kişinin vize alması zor değildir. Fakat vize sürecinin sonuçlanması Konsolosluğun inisiyatifindedir.

Yeşil pasaport sahibiyim Kanada için vizeye ihtiyacım var mı ?

Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’ya girebilmek için yada transit geçiş yapabilmeleri için vizeye ihtiyaçları yoktur.

Kanada vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidebilir miyim ?

Kanada vizesi, Schengen özelliği taşımadığı için Avrupa ülkelerine gidebilmek için kullanılan vize sınıfına girmemektedir.

Herhangi bir Kanada vizesi başvurusu için danışmanlık almak zorunlu mu ?

Vize başvurularınızda danışmanlık hizmeti almak zorunlu değildir. Fakat vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar oldukça fazla ve karışık olduğu için başvuru sürecinizin doğru ve eksiksiz devam etmesi açısından danışmanlık hizmeti alarak süreci sonlandırmanız tavsiye edilir. Bu sayede vize başvurunuzun red edilme riskini büyük bir ölçüde düşürmüş olursunuz.

Kanada vizesi için banka hesabında ne kadar olması gerekiyor ?

Konaklamalı seyahatleriniz alacağınız vize türlerinde, banka hesabınızda min. 10-12 bin TL civarında bir meblağının bulunması gerekiyor.

Kanada turist vizesi başvurusu yapacağım. Otel rezervasyonu mu ne zaman yaptırmalıyım ?

Kanada turist vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, istenen evrakların arasında bulunan otel rezervasyon belgelerinizi başvurunuzu yapmadan önce hazırlamanız gerekiyor.

Kanada turist vizesi ile Kanada’da ne kadar süre konaklayabilirim ?

Almış olduğunuz vizenin normal şartlarında 1 yıl içerisinde en fazla 180 güne kadar konaklama hakkınız bulunmaktadır. 1 yıl içinde ayrı seyahatlerde 180 günlük süreyi tamamlama hakkınız bulunmaktadır.

Kanada turist vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor ?

Kanada seyahatlerinizde alacağını tüm vizeler için 2 doz Biontech aşınızı yaptırmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Eğer Covid atlatmışsanız bunu belgeleyen evrakla birlikte tek doz aşılı olmanız durumunda yine vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kanada seyahatlerinde PCR testi zorunlu mju ?

Normal şartlarda 2 doz aşısı bulunan kişilerden PCR testi istenmemektedir. Fakat gideceğiniz ülkenin bu şartları değiştirme ihtimali bulunmaktadır.

Kanada vize başvurum ne zaman sonuçlanır ?

Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz durumunda; kısa süreli vizeler 7-15 iş günü, uzun süreli vizeler ise 15-30 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Bakıcı vizesi için dil yeterlilik seviyesi nedir ?

Bakıcı vizesi için İngilizce veya Fransızca diline CLB5 seviyesinde hâkim olmanız gerekmektedir.

Kanada Türkiye’den transit vize istiyor mu ?

Yeşil ve Gri pasaport sahipleri dışındaki bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize alma zorunluluğu vardır.

Kanada transit vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır ?

Bu tür kısa süreli vizeler ortalama 2-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Olumsuz sonuçlanan Kanada vizesi başvurularına itiraz edebilir miyim ?

Olumsuz sonuçlanan vize başvurunuz için 15-20 gün içinde itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bunun için Kanada Konsolosluğu’na itiraz dilekçeniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Transit vizesi ile ne kadar süre Kanada’da bulunabilirim ?

Kanada transit vizesi çeşidi olan bu vize ile Kanada’da bulunma süreniz en fazla 48 saattir.

Kanada’ya kısa süreli vize aldıktan sonra Kanada’da vize süremi uzatabilir miyim ?

Almış olduğunuz vizenin süresi sizin seyahat planınıza göre verilmektedir. Bu sebeple biten vizenizin süresi zaruri bir durum olmadığı sürece resmi merciler tarafından uzatılmamaktadır.

Kanada’da fuar ziyareti için ticari vize mi almalıyım ?

Evet, Kanada’da gerçekleşen fuarları ziyaret edebilmeniz için ticari vize başvurusu yapmalısınız. Ayrıca fuar katılmanız için Kanada’da faaliyet gösteren bir firmadan davet mektubuna da ihtiyacınız olacaktır.

Kanada ticari vizesi için davet mektubunda yer alması gereken bilgiler nelerdir ?

Davet mektubu Kanada’da bulanan şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş olmalıdır. Ayrıca bu mektupta; ad-soyad, şirketinizin adı, şirketteki pozisyonunuz, hangi amaçla seyahat edeceğiniz ve pasaport numaranız belirtilmelidir.

Kanada Aile/Arkadaş ziyareti vizesi için gönderilen davet mektubu ne kadar süre geçerlidir? Mektubu aldıktan sonra vize başvurumu yapacağım fakat seyahat tarihlerimde değişiklik olma ihtimali olduğu için davet mektubunu sonradan kullanabilir miyim ?

Tarafınıza gönderilen davet mektubunun geçerlilik tarihi belgenin üzerinde yer almaktadır. Davet mektubunu gönderen kişinin bağlı olduğu belediye tarafından belirlenir. Ayrıca davet mektubunun geçerliliği sizin planlamış olduğunuz seyahat tarihleri ile alakalıdır. Bu sebeple seyahat tarihlerinizde değişiklik olacaksa, bu değişikliği belgenin üzerindeki tarihlere göre belirlemeniz gerekmektedir.

Kanada

Elektronik Vize

Online Vize başvurularında uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve kapıda vize alınan ülkelerde havaalanlarında oluşan uzun kuyruklara alternatif olarak uygulanmaya başlanan türdür E-vize. Bu vize türüne internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha çok turistik ve ticari geziler için verilen e-vize / elektronik vize, diğer vize türleri için uygulanmamaktadır.
Kanada elektronik vize veren ülkeler arasında bulunmamaktadır. Kanada hükümetinin e-vize ile ilgili çalışmaları olması durumunda, sizlere en güncel bilgileri yine sayfamızda vereceğiz.