Kanada Konsolosluğu Resmi web sitesi değildir, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

Kanada

Akademik Vize

Farklı bir ülkede akademik faaliyetlerde bulunmak isteyen kişilerin almaları gereken vize türüne akademik vizesi adı verilmektedir. Akademik vize, türü bakımından bir çeşit iş vizesi olarak değerlendirilebilir.

Kanada’nın her sene en yaşanılabilir ülkeler arasında ilk sıralarda yer alması ve eğitim alanında dünya çapında ses getiren bir yere sahip olması nedeniyle öğrenciler dışında akademik kariyerini yurt dışında sürdürmek isteyen kişileri de çekmektedir.

Bu bölümünde sizlere Kanada akademik vizesi ile ilgili gerekli olan bilgileri ve akademik vize şartları hakkında dikkat etmeniz gereken hususları hazırladık. Sayfamızdaki bilgiler dışında aklınıza takılan tüm soruların cevapları için vize danışmanlık merkezimiz ile iletişime geçerek sorularınıza hızlı ve doğru cevaplar alabilirsiniz.

Akademik Vize

Nedir?

Kanada akademik vizesi, akademik olarak Kanada sınırları içerisinde görev yapmak isteyen kişilerin almaları gereken vize türüdür. 120 günden kısa bir süre olmak şartı ile bir eğitim kurumu bünyesinde görevli olarak gelen kişiler için ekstra çalışma izni almaya gerek olmayan akademik vize ve çalışma izni sahibi olarak alınan akademik vize olarak iki şekilde alınabilmektedir. Kimler Kanada akademik vizesi alabilir? sorusunun cevabını vermemiz gerekirse; doktora sonrası araştırmacılar, misafir profesörler, misafir öğretim görevlileri, araştırmacılar ve diğer akademik personeller bu vizeden faydalanabilirler.

Akademik Vize

Şartları Nelerdir?

Kanada akademik vizesi başvurusunda bulunabilmek için karşılamanız gereken şartları çalışma izni dışında ve çalışma izni mecburiyeti olarak ayrı ayrı maddeler halinde aşağıda görebilirsiniz. Buna göre;

 • Çalışma izni gerektirmeyen akademik vize şartları
 • Çalışma izni gerektiren akademik vize şartları
 • Yukarıda belirtilen şartlar ile ilgili veya bu şartlar dışında aklınıza takılan soruların cevaplarına uzman danışmanlarımız ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

  Akademik Vize Başvurusu

  Nasıl Yapılır?

  Kanada akademik vize başvurunuz için Kanada Konsolosluğu üzerinden randevu aldıktan sonra tüm süreci kendiniz takip ederek başvurunuzu sonuçlandırabileceğiniz riskli bir yol izleyebilirsiniz. Riskli olmasının sebebi, tüm süreci takip ederken hazırlanan evraklarda hata yapabilecek olmanızdır. Bu durumda daha sağlıklı bir alternatif olan vize danışma merkezi üzerinden yapılan başvuru şeklini tavsiye ediyoruz. Uzman danışmanların, en güncel bilgilerle sizleri doğru yönlendirmeleri sayesinde başvuru sürecinizin olumsuz sonuçlanma riskini en aza indirmiş olacaksınız.

  Akademik Vize İçin Gerekli

  Evraklar Nelerdir?

  Kanada akademik vize başvurularınızda hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. Bunlar;

  Herhangi bir evrak kargaşası yaşamamak adına, bu süreci uzman danışmanlar ile beraber takip etmeniz başvuru süreciniz için daha sağlıklı olacaktır.

  Akademik Vize İle Birlikte Sahip Olunan

  Haklar Nelerdir?

  Kanada akademik vizesi ile sahip olabileceğiniz bazı ayrıcalıklar bulunmaktadır. Bu ayrıcalıklar;

  Akademik Vize

  Kaç Günde Çıkar?

  Çeşitli nedenlerden dolayı vize başvurularının sonuçlanma süresi farklılık göstermektedir. Fakat en çok etki eden faktörlerden biri, hazırlamış olduğunuz evraklarda herhangi bir problem olmamasıdır. Bunun dışında diplomatik temsilciliklerin yoğunluğu ve resmi tatil günlerine göre Kanada akademik vizeniz ortalama 1-2 ay içerisinde sonuçlanacaktır.

  Akademik Vize İşlemleri

  Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

  Aşağıda sizler için belirtmiş olduğumuz dikkat edilmesi gereken hususlarla alakalı bir sorun yaşamanız durumunda, Kanada akademik vizesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanabileceğini belirtmek isteriz.

  Burada belirtmek istediğimiz diğer bir konu, Kanada akademik vize başvurunuzu vize danışmanlık hizmeti alarak yapmanız size hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de başvurunuzun olumsuz sonuçlanma riskini en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

  Akademik Vize

  2022 Ücreti Nedir?

  Kanada akademik vize ücreti ile ilgili internet üzerinden yapılan araştırmalarda farklı rakamlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bunun sebebi, vize harç bedeline ek olarak herhangi bir vize danışma merkezi ek hizmetlerinin ücretlerinin de tutarın içinde yazılmasıdır. Ayrıca araştırma yaptığınız sitenin güncel olmaması sizi yanlış bilgilendirecektir.

  Herhangi bir sebeple olumsuz sonuçlanan bir vize başvurusu için ödemiş olduğunuz ücretleri geri talep etme hakkınız bulunamamaktadır. Vize başvurunuzu vize danışma merkezi üzerinden bir ek hizmet alarak yaptıysanız, bu ek hizmetler için de ödemiş olduğunuz ücretleri geri talep edemezsiniz.

  Belirtmiş olduğumuz bu hususlara istinaden, Kanada akademik vize ücreti ile ilgili bilgiye web sitemizin Kanada vize ücretleri sayfasından kontrol edilebileceği gibi en güncel vize ücretleri ve vize başvurularında hazırlamanız istenen gerekli belgelerden haberdar olmak için vize danışman merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel danışmanlık desteği veren uzman ekibimizden herhangi bir ücret ödemeden bilgi alarak başvuru sürecinizi daha kolay yönetebilirsiniz.

  Web sitemizin bu sayfasında sizlere vize başvuru sürecinizde akademik vizesi işlemlerinizi yaparken aklınıza takılabilecek;


  Akademik vize nedir?
  Akademik vize şartları nelerdir?
  Akademik vize başvurusunu nasıl yaparım?
  Akademik vizesi için gerekli evraklar nelerdir?
  Akademik vizesi ile hangi haklara sahip olabilirim?
  Akademik vizesi kaç günde çıkar?
  Akademik vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
  Akademik vize ücretleri nedir?

  gibi sorularınızın cevaplarını vermeye çalıştık. Bu bilgilerin haricinde vize merkezimizle iletişime geçerek konusunda uzman vize danışmanlarımızdan güncel ve detaylı bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

  Kanada

  Elektronik Vize

  Online Vize başvurularında uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve kapıda vize alınan ülkelerde havaalanlarında oluşan uzun kuyruklara alternatif olarak uygulanmaya başlanan türdür E-vize. Bu vize türüne internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha çok turistik ve ticari geziler için verilen e-vize / elektronik vize, diğer vize türleri için uygulanmamaktadır.
  Kanada elektronik vize veren ülkeler arasında bulunmamaktadır. Kanada hükümetinin e-vize ile ilgili çalışmaları olması durumunda, sizlere en güncel bilgileri yine sayfamızda vereceğiz.